Skip to main content

Our Board of Directors

Committed to serving our Members

Our Board of Directors are 13 democratically elected individuals who work closely with FirstOntario’s leadership team to help ensure we stay on course for continued success.

Being a Director of the credit union is a rewarding experience.  We sincerely appreciate the time and effort our Directors dedicate to planning for our future and ensuring that our Members' best interests are always a part of everything we do.

Meet our Board of Directors

​Carey Smith

​CHAIR

​Term Expires April 2021

​Otto Penner

​​VICE CHAIR

​Term Expires April 2022

​Irene Lowell

​Term Expires April 2021

​Sandra Gribben

​​Term Expires April 2020

​Tricia Hellingman

​Term Expires April 2022

​Dianne MacLean

Corporate Secretary

​​Term Expires April 2023

​Lucy Morton

​​Term Expires April 2022

​Lorie Peacock

​Term Expires April 2021

​Peter Pennacchietti

​​Term Expires April 2023

​Mike Shepherd

​Term Expires April 2021

​Stu Walker

​​Term Expires April 2023

​Rick Sroka

Term Expires April 2022

​Peter Mokrycke

​Term Expires April 2021

2019 Board Committees

Governance Committee

Dianne Maclean – Chair
Irene Lowell
Lucy Morton
Lorie Peacock
Otto Penner
Stu Walker

Elections Committee

Lorie Peacock – Chair
Sandy Gribben
Peter Mokrycke
Lucy Morton
Rick Sroka

Audit Committee

Stu Walker – Chair
Rick Sroka – Vice Chair
Tricia Hellingman
Dianne MacLean
Peter Pennacchietti
Mike Shepherd

Strategic Oversight Committee

Peter Pennacchietti – Chair
Sandy Gribben
Tricia Hellingman
Irene Lowell 
Peter Mokrycke
​Mike Shepherd

Find out more about this year's election